Som så mange andre børnefamilier, så var omdrejningspunktet lørdag aften -MGP 2015. Vi fulgte dog ikke med i showet hjemme fra sofaen, men fra vores fine pladser ude i Gigantium.
Karoline og jeg deltog også for 3 år siden, da det også blev afholdt i Gigantium, så da vi fandt ud af at MGP 2015 igen kom til Aalborg, skulle vi selvfølgelig også være med i år. Så var det jo dejligt at vi var så heldige af få billetter.
Pigerne synes det var en rigtig skøn og festlig aften, selvom man var lidt træt til tider. Det var også en lang aften, vi var taget hjemme fra allerede kl 18, og var forberedt på at komme ud til sand kaos – hvilken der også var. Dørene skulle lukkes kl 19.30, men der var alle tilskuer ikke kommet ind i salen endnu. Vores favoritter var sang 2 og sang 6, som desværre ikke vandt. Men det var alligevel en dejlig aften sammen med vores 2 skønne piger – og en skøn måde at skyde vinterferie i gang på. (I store dele af Nordjylland holder man først vinterferie i uge 8)
Foto: Camilla /Frumillascupcakes IPhone 6
2 thoughts on “MGP 2015 – så er vinterferien skudt i gang”